wtorek, 15 grudnia 2015

Zapach Świąt

Zapach świąt , to między innymi - pierniki. Nasze już oczekują na zawieszenie, na równie pachnącej choince. Nie jestem smakoszem piernikowym tak jak moje dziecko, choć muszę nieskromnie przyznać że tegoroczne wypieki kuszą moje podniebienie. 

  Przepis na Pierniki:

- 0,5 kg mąki pszennej
- 200 g  miodu
- 150 g  cukru pudru
- 120 g  roztopionego i ostudzonego masła
- 1 jajko
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia, lub suche drożdże 
- 1 opakowanie przyprawy do pierników

Ja w swojej kuchni, przy wypiekach, tak żeby było szybciej :-) pierw łącze suche produkty, czyli mąkę, cukier puder, proszek do pieczenia/suche drożdże i przyprawę do pierników, wszystko to dokładnie wymieszam. A potem ....    jak leci ;-), jajko rozbić w osobnej miseczce i ubić, wlewać powoli mieszając, następnym produktem który dolewamy jest masło (ostudzone) i oczywiście nie zapomnijcie dodać miodu :-). Przy produktach tzw. mokrych zaleca się robić te czynności sprawnie, jednym słowem uwijać się. 
Wyrobione już ciasto można włożyć na pół godziny do zamrażalki. Po tym czasie ląduje ono na stolnicy (wcześniej posypanej mąką, żeby nam się nie kleiło). Ciasteczka wkładamy do rozgrzanego wcześniej piekarnika do 180 stopni C na około 15 min. Dobrze jest blachę wyłożyć papierem do pieczenia.
Mam nadzieję że wyjdą Wam tak smaczne jak u Nas :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz