piątek, 8 kwietnia 2016

Kwiaty wiosną, jak dbać.

Wiosennie robi się nam nie tylko za oknami, ale i w naszych domach, pomieszczenia zapełniamy kwiatami sezonowymi ciętymi i doniczkowymi. Jak o nie dbać żeby dłużej cieszyły nasze oczy?

Kwiaty doniczkowe, takie jak – hiacynty, tulipany, (czyli cebulowe) po przekwitnięciu warto pozostawić w spokoju do czasu, aż zaczną zasychać liście. W tym okresie trzeba je umiarkowanie podlewać, bo proces zamierania powinien być naturalny, a niespowodowany brakiem wody. Jest to ważne, ponieważ w cebulach gromadzone są substancje, które zostaną wykorzystane przez rośliny w następnym roku. Kiedy już roślina zaschnie należy ją wykopać, a następnie przesuszyć i oczyścić. Do momentu, kiedy ponownie będziemy je sadzić, czyli we wrześniu, należy je przechowywać w suchym miejscu w temperaturze 15-20°C.  Najkorzystniej będzie, jeśli zasadzicie cebulki w ogrodzie, gdyż naturalne podłoże lepiej je odżywi, a za rok rośliny nam się odwzajemnią.

Kwiaty typu stokrotki, szafirki, pierwiosnki należy wsadzić do ziemi (w ogrodzie) tak pod koniec kwietnia, oczywiści po przekwitnięciu kwiatów. Przesuszone liście należy delikatnie oskubać, a przekwitnięty kwiatostan wyciąć, kwiaty tego typu z łatwością rozsieją się po naszym ogrodzie.

Kwiaty cięte, co zrobić żeby jak najdłużej cieszyły nasze oko, przede wszystkim wymieniamy wodę w wazonie jak najczęściej, aby glony/bakterie nie rozmnażały się za szybko. Pierwsze co należy zrobić po zakupieniu kwiatów, to przyciąć łodygi na końcach po skosie, wtedy kwiat ma łatwiejszy dostęp do wody, następnie oczyszczamy z liści tą cześć łodygi, która będzie zanurzona w wodzie, bo nie usunięte liście przyczyniają się w znacznym stopniu do szybszego rozmnażania bakterii i prowadzą do gnicia łodygi i obumierania (więdnięcia) kwiatów. Należy również pamiętać że wazon też myjemy z obślizgłych glonów, tak samo łodygi kwiatów, przemywamy pod bieżącą wodą, i o to cały sekret, który nic nie kosztuje.

Zatem dbajcie o te cuda natury, i cieszcie nimi swoje oczy jak najdłużej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz